Jest to konspekt przykładowej lekcji wychowania fizycznego w terenie dla młodziezy szkoły ponadgimnazjalnej.
Prowadzący: nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4
w Siedlcach
mgr Ewelina Gutkowska
KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat lekcji: ZAPRAWA OGÓLNOROZWOJOWA O CHARAKTERZE SZYBKOŚCIOWO- ZWINNOSCIOWYM. .
Miejsce ćwiczeń: park, boisko szkolne
Czas trwania : 45’
Klasa: I LO
Cele:
- Motoryczność: kształtowanie szybkości, zwinności z zastosowaniem toru przeszkód
- Umiejętności: uczeń potrafi interpretować wykres tętna
- Wiadomości: uczeń wie jak organizm reaguje na intensywny wysiłek fizyczny
- Postawy: motywacja do ćwiczeń , pokonywanie zmęczenia i własnej słabości
Metody real.zadań ruch, przekaz.wiedzy, wychowawcze: wysuwanie sugestii, instruowanie, m.zabawowo- klasyczna, m. naśladowcza- ścisła, pokaz, opis, działanie przykładem osobistym, m. zadaniowa- ścisła, nagradzanie, wyrażanie aprobaty i dezaprobaty.
I. Część wstępna: 20 minut
1. zdyscyplinowanie i przygotowanie grupy do zajęć: zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
2. motywacja do zajęć: podanie tematu i zadań lekcji.
3. rozgrzewka: przygotowanie organizmu do realizacji zadania głównego.
· ćwiczenia w parach:
- P.w współćwiczące ustawione w zakroku przodem do siebie , RR w przodzie, ręce splecione- przepychają się wzajemnie
- P.w j.w trzymają się za nadgarstki i przeciągają do tyłu
- P.w tyłem do siebie, RR w tyle , ręce splecione- wykonują opad w przód trzymając się za ręce, powrót do p.w
- P.w twarzą do siebie, 1-ka RR splecione na karku , PN podana 2-ce stojącej z przodu, 1-ka porusza się w przód podskokiem 2-ka cofa się
- P.w j.e 1- ka wykonuje podskoki w miejscu na LN połączone ze skrętem T w lewo i w prawo z jednoczesnym przenosem RR w stronę skrętu
- P.w twarzą do siebie PN podana współćwiczącej, obie wykonują przysiad na LN
- P.w siad klęczny tyłem do siebie, RR w dole podane współćwiczącej, obie ćwiczące podchodzą do klęku z naciągnięciem RR
- P.w leżenie przodem twarzą do siebie, RR na barkach partnerki: jednoczesne przenoszenie PN w bok, a później LN
Uwagi: N ćwiczy razem z uczennicami
PRZEBIEŻKI: do drzewa oddalonego o 20 m od linii startu
a) od linii startu skip A, powrót marszem
b) od linii startu sprint, powrót skip C
c) od linii startu trucht, powrót sprint
d) od linii startu marsz, powrót sprint
II. Część główna-20 minut
TOR PRZESZKÓD:
1. BIEG SLALOMEM MIĘDZY DRZEWAMI
2. PRZEJŚCIE NA ZMIANĘ NAD I PŁOTKIEM, POD II PŁOTKIEM, NAD III PŁOTKIEM, POD IV PŁOTKIEM
3. PRZESKOKI BIEŻNE PRZEZ LEŻĄCE PRZESZKODY
4. BIEG Z PRZENIESIENIEM PIŁKI LEKARSKIEJ
5. WYMACH PN ( 10) I LN W TYŁ ( 10) DŁONIE OPARTE O DRZEWO
6. SKOKI OBUNÓŻ Z MIEJSCA
7. PRZEBIEGNIĘCIE PO SKOŚNIE USTAWIONEJ KŁODZIE, ZESKOK
8. RZUTY WORECZKIEM DO CELU
Uwagi: N przedstawia przebieg toru przeszkód, demonstrując go, następnie jedna z uczennic pokazuje jego przebieg.
III. Część końcowa- 5minut
1. Głuchy telefon- zabawa uspokajająca
2. czynności organozacyjno- porządkowe: zbiórka, omówienie przebiegu zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących
3. pożegnanie sportowe
Opracowała: mgr Ewelina Gutkowska